Na družbenih omrežjih Feel Slovenia doseženi novi rekordi

Objavljeno: 17.2.2020

Nazaj na novice

Na družbenih omrežjih Feel Slovenia doseženi novi rekordi

STO je tudi v letu 2019 na družbenih omrežjih in osrednjem turističnem portalu slovenia.info aktivno, inovativno in uspešno predstavljala Slovenijo kot trajnostno turistično destinacijo za 5-zvezdična doživetja. Družbena omrežja Feel Slovenia so v preteklem letu dosegla nov rekord sledilcev: Facebook je presegel 557.000, Instagram 192.000, Twitter pa 45.000 sledilcev. Več kot 30% rast sta zabeležili družbeni omrežji LinkedIn in poslovni Twitter, spletno mesto slovenia.info pa je obiskalo več kot 2,6 milijona uporabnikov.

Na družbenih omrežjih Feel Slovenia doseženi novi rekordi

Pomembno je k tem rezultatom prispevalo intenzivno sodelovanje STO s športniki, prepoznavnimi osebnostmi, vplivneži ter uglednimi mediji in globalnimi znamkami na področju turizma.

Družbena omrežja imajo vedno večjo vlogo pri promociji slovenskega turizma ter navduševanju uporabnikov za obisk Slovenije. STO si je pred petimi leti ob osamosvojitvi začrtala izvedbo številnih smelih projektov, med njimi ključno odločitev za strateško usmeritev v vsebinski digitalni marketing. STO komunikacijske aktivnosti na področju vsebinskega digitalnega marketinga izvaja sistematično, v skladu z najsodobnejšimi trendi in v sodelovanju s slovenskim turističnim gospodarstvom. Rezultati usklajenega in nadgrajenega pristopa k upravljanju družbenih omrežij, podprti tudi z digitalnim oglaševanjem, se odražajo v odličnih rezultatih, konstantni rasti števila sledilcev in interakcij uporabnikov na vseh družbenih kanalih Feel Slovenia ter vrsti nagrad in priznanj na področju učinkovitosti komuniciranja STO.

Mag. Maja Pak, direktorica STO: »Slovenska turistična organizacija je v zadnjih letih na področju digitalnega komuniciranja naredila velike korake, ki se ob številnih nagradah odražajo tudi v rasti števila sledilcev in njihovih interakcij. K uspehom pomembno prispeva sodelovanje z vrhunskimi slovenskimi športniki ter drugimi uglednimi in prepoznavnimi osebnostmi, ki so odlični ambasadorji naše dežele. Objave o Sloveniji na družbenih omrežjih Luke Dončića, ki na družbenih omrežjih beležijo kar 5,3 milijona sledilcev, so za predstavitev naše dežele neprecenljive. Pri predstavitvi Slovenije sodelujemo tudi s številnimi drugimi izjemnimi posamezniki, vplivneži, prepoznavnimi fotografskimi imeni ter velikani med mediji, kot so National Geographic, BBC, gastronomski vodnik Michelin in številni drugi, ki zaradi velikih dosegov ob pravih sporočilih lahko odlično predstavijo Slovenijo kot trajnosti zavezano destinacijo na številnih družbenih omrežjih. Imamo močno zgodbo zelene Slovenije, ki jo podpira znamka I feel Slovenia in ki jo v sodelovanju s slovenskim turističnim gospodarstvom in drugimi ključnimi partnerji konsistentno in intenzivno komuniciramo ter na učinkovit in inovativni način implementiramo v komunikaciji na družbenih omrežjih.«

Spremlja nas za 15 % več sledilcev kot leto prej

STO na področju Vsebinskega digitalnega marketinga upravlja in ureja enajst profilov Feel Slovenia na družbenih omrežjih Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TripAdvisor, YouTube, Vkontakte, WeChat, Weibo, LinkedIn in poslovni Twitter.

Večina kanalov je namenjena komuniciranju s splošno javnostjo, slednja pa komuniciranju s poslovnimi javnostmi. Na vseh kanalih smo v letu 2019 zabeležili rast sledilcev v primerjavi z letom poprej.

Največ sledilcev smo zabeležili na Facebooku, kjer nas spremlja več kot 557.000 ljudi, slaba 2% več kot leto prej. Najuspešnejše nesponzorirane objave preteklega leta na tej platformi so prikazovale Pot med krošnjami (5.021 interakcij), posnetek v živo iz Bohinjskega  jezera (4.974 interakcij), 10 slikovitih slovenskih jezer 4.800 interakcij, posnetek v živo iz Kurentovanja na Ptuju (4.100 interakcij) ter Evropske destinacije odličnosti v Sloveniji (3.750 interakcij).

Foto: Top objave na Facebooku v letu 2019

Na Instagramu smo konec leta dosegli 192.000 sledilcev, skoraj 29% več kot leto prej. Med top petimi objavami so podobe Blejskega jezera, Ljubljane, Bohinja in reke Soče, ki so skupaj prejele več kot 59.100 všečkov. Na Twitterju beležimo blizu 4% rast števila sledilcev, tam nas spremlja več kot 45.000 uporabnikov. Najbolj uspešne objave minulega leta so bile video vsebine na temo Slovenije kot destinacije za aktivna, urbana in wellness doživetja (738 interakcij), 10 zanimivih slovenskih gradov (434 interakcij) in objava medija National Geographic (405 interakcij).

V letu 2019 je STO intenzivirala aktivnosti na spletnem kanalu Pinterest in na njej dosegla kar 47% rast števila naročnikov na naše objave. Še večji porast števila sledilcev (skoraj 55%) smo zabeležili na ruskem družbenem omrežju Vkontakte. Izredno zanimanje za Slovenijo velja tudi za kitajski trg, kjer nas na tamkajšnjih priljubljenih omrežjih WeChat in Weibo skupno spremlja že blizu 830.000 sledilcev.

Foto: Objave na Pinterestu

Komuniciranje na družbenih omrežjih s poslovnimi javnostmi

STO posebno pozornost namenja tudi komuniciranju s poslovnimi javnostmi, to je na B2B področju. Z namenom obveščanja o aktualnih novicah in novostih s področja slovenskega turizma, zanimivih objavah, razpisih, nagradah in aktivnostih STO javnost redno obvešča na LinkedInu in poslovnem profilu na Twitterju. Na LinkedInu smo v preteklem letu zbrali več kot 9.000 sledilcev, na poslovnem Twitterju pa beležimo 34% rast števila sledilcev na organski način. Med top objavami na poslovnih omrežjih so tiste objave, ki so povezane z našimi športniki, npr. Primožem Rogličem in odbojkarska reprezentanca ter Slovenijo kot gostiteljico športnih tekmovanj, kot je kolesarska dirka Po Sloveniji. Veliko zanimanja so deležne tudi objave o priznanjih in nagradah STO ter ambasadorjih slovenskega turizma ter odmevne objave v prestižnih medijih.

Foto: Top objave na poslovnem twitterju v letu 2019

Ključne prakse in trendi, ki jim STO sledi pri kreiranju uspešnih objav na družbenih omrežjih:

1. Uporaba in oblikovanje vrhunskih vizualov

STO posebno skrb namenja izbiri vizualov, ki jih vključuje objave. V poplavi številnih impulzov in množici informacij, ki jim je uporabnik v hitrem tempu vsakdana izpostavljen, STO tako želi vzbuditi pozornost z izjemnimi podobami Slovenije. Poseben pomen imajo sodelovanja s priznanimi domačimi in tujimi fotografi, video ustvarjalci in svetovno znanimi Instagram vplivneži, v sodelovanju s katerimi STO oblikuje vsebine in skrbi za kakovostne vsebine v medijski knjižnici slovenskega turizma, upoštevaje aktualne trende in prakse pri komuniciranju na družbenih omrežjih doma in po svetu. V letu 2019 je STO v medijski knjižnici dodala kar 1800 novih fotografij in 113 novih promocijskih filmov in njihovih krajših izpeljank.

STO objave oblikuje s ciljem vrhunskih vizualov, ki v uporabniku spodbudijo željo po obisku naše dežele, h komunikaciji na družbenih omrežjih pa STO pristopa kreativno in analitično. Posebna pozornost je posvečena pripovedovanju zgodb oz. t.i. storytellingu, še posebej v Instagram Story-jih. Na Instagramu in Facebooku STO objavljamo privlačne video posnetke znanih in manj znanih, a prav tako privlačnih kotičkov Slovenije. 

2. V jedru komunikacije je trajnostna zaveza naše dežele

STO skozi bogate video in fotografske vsebine na družbenih omrežjih predstavlja zgodbo o Sloveniji kot deželi edinstvenega naravnega bogastva in osrednje, to je  trajnostne zaveze za njeno ohranitev. S tem pristopom STO tudi v komunikaciji na družbenih omrežjih ciljno nagovarja zahtevnejše goste, ki iščejo edinstvena doživetja.

Še posebej opažen med krovnimi promocijskimi filmi, ki pripovedujejo zgodbo o trajnosti zavezani deželi, je na družbenih omrežjih promocijski video »Slovenia Green: The story of green Slovenia«, ki se je na uglednem mednarodnem tekmovanju v okviru ene največjih svetovnih turitičnih borz FITUR v Madridu uvrstil v finali. Osrednja trajnostna zaveza slovenskega turizma se odraža tudi vidnih digitalnih kampanjah STO, še posebej pa v sodelovanju z medijskimi velikani, ki v jedro svoje znamke in komunikacij postavljajo prav trajnost. Tako je na primer v dveh kampanjah z medijskim velikanom National Geographic, ki je vsebinsko usmerjen oz. specializiran za tematike narava in doživetja v naravi,  STO krepila zavedanje o Sloveniji kot zeleni, trajnostni destinaciji, v kateri obiskovalec doživi izjemne naravne lepote naše dežele.

3. Vsebine soustvarjamo s sledilci

V komunikacijo STO v kar največji meri vključuje sledilce na družbenih omrežjih Feel Slovenia, sledilce pa spodbuja k uporabi ključnika #ifeelsLOVEnia. Najboljše fotografije sledilcev STO tudi objavi, saj so pogosto prav fotografije uporabnikov tiste, ki navdušujejo s prvoosebno izkušnjo, izjemnimi razgledi in edinstvenimi doživetji, ki sledijo komunikacijski platformi Slovenijo čutim. Na svoj način. Odlične rezultate na družbenih omrežjih je dosegla tudi leto in pol trajajoča nacionalna kampanja Dva milijona razlogov, zakaj čutimo Slovenijo, ki se je zaključila konec leta 2019, ko je bil dosežen  cilj dvomilijonte objave na družbenih omrežjih s ključnikom #ifeelsLOVEnia. Kampanja je izpostavila znanje, še posebej pa manj znane turistične destinacije Slovenije.

4. Storytelling na naš način

STO v komunikaciji na družbenih omrežjih zgodbe slovenskega turizma pripoveduje na svojstven način s ciljem spodbujanja čim večjega števila interakcij uporabnikov. Slovenija je kot dežela edinstvenih doživetij predstavljena s kombinacijo številnih vizualnih elementov - fotografij, videov ter posebnih zapisov - rokopisov, ki vodijo skozi destinacijo oz. doživetje. Z objavami se na zgodbarski način oblikujejo edinstvene zgodbe o krajih, dogodkih, kulturi in gastronomiji naše dežele. 

Posebna pozornost je posvečena Instagram zgodbam  (Instagram Story) na Instagram družbenem omrežju. Gre za inovativni pristop, ki je bil na lanski globalni turistični borzi ITB Berlin nagrajen z zlato nagrado The Golden City Gate, ki jo podeljujejo za odličnost pri uporabi promocijsko-komunikacijskih orodij v turizmu.

5. Odkrivamo skrite kotičke

Z izpostavitvijo ne samo znanih turističnih destinacij (t.i. turističnih ikon naše dežele), temveč tudi manj znanih, a prav tako privlačnih destinacij (t.i. skritih kotičkov) tudi v digitalnem komuniciranju STO zasleduje enega ključnih ciljev slovenskega turizma: razpršitve turističnih tokov.

Čeprav se glede na število všečkov med top objave preteklega leta najpogosteje uvrščajo med popotniki bolj poznane destinacije, kot so Blejsko in Bohinjsko jezero, Ljubljana in dolina reke Soče, STO skrbi predstavitev vseh turističnih destinacij in produktov. Najuspešnejša objava preteklega med manj znanimi, »skritimi kotički« leta na Facebooku je bil tako razgled na gozdove destinacije Rogla-Pohorje, ki ga obiskovalec odkrije ob sprehodu po Poti med krošnjami; objava pa je bila deležna več kot 5.021 interakcij.

Foto: Top Facebook objava »skritih kotičkov« v letu 2019: Pot med krošnjami, Rogla  

6. Sodelujemo z vplivneži

Sodelovanja s spletnimi vplivneži destinaciji razširijo prepoznavnost, destinacijskim družbenim omrežjem pa prinesejo nove sledilce, zato STO pri objavah na družbenih omrežjih sodeluje s številnimi vplivneži, še posebej pa tistimi, ki poleg izjemno številčne baze sledilcev prinašajo avtentičnost in iskreno navdušenje nad odkrivanjem Slovenije. V letu 2019 je bilo posebej vidno sodelovanje npr. z Alexom Strohlom in Jacobom Riglinom, njihove objave pa so rezultirale tudi v rasti števila sledilcev na kanalih Feel Slovenia. Vplivneži so tudi pomemben del digitalnih kampanj STO. Tako je na primer slovenska dobitnica olimpijske medalje Sara Isaković vabila k raziskovanju Slovenije kot dežele zdravih voda v okviru sodelovanja z medijskim velikanom National Geographic.

V letošnjem letu je STO vzpostavila tudi sodelovanje z Lukom Dončićem, že z najavno objavo je dosegla rekordno število interakcij na Twitterju, to je več kot 1.900 interakcij.

Foto: Objave spletnih vplivnežev na Instagramu

Kaj pa najbolj zanima obiskovalce spletnega mesta Slovenia.info?

Leto 2019 je bilo uspešno tudi za uradni slovenski turistični portal www.slovenia.info. Na portalu smo prešteli 2.612.000 uporabnikov, kar je za 5,2% več kot v letu 2018. Obiskovalci so se na strani v povprečju zadržali dve minuti in obiskali dve strani. Kar 50% obiskovalcev je portal našlo samodejno prek brskalnikov (t.i. organski promet).  Pri lokaciji obiskovalcev tradicionalno razen slovenskega prevladujejo sledeči ključni tuji trgi slovenskega turizma: Italija, Nemčija in Avstrija, sledijo rastoči trgi Francija, ZDA, Velika Britanija, Švica in Španija.

Oglaševalske kampanje so na stran privabile 846.000 obiskovalcev (32% vseh obiskovalcev) iz večine evropskih držav in ZDA. Največja organska rast in zanimanje za Slovenijo je bilo zabeležno s strani Francozov (82% rast), sledijo Nemčija (63% rast), Avstrija (75% rast) in Švica (65% rast). 

Foto: Naslovnica portala slovenia.info.

Obiskovalce so najbolj pritegnile teme: Kako prispeti v Slovenijo z avtom, Bled, Dolina Soče, Pohodništvo ter Terme in zdravilišča.

V skladu s svetovnim trendom je več kot 60% uporabnikov osrednji turistični portal obiskalo prek mobilnih naprav, kar je 12% rast napram letu 2018.

SLEDITE NAM TUDI V PRIHODNJE:

 www.slovenia.info/facebook

www.slovenia.info/twitter

www.slovenia.info/linkedin

www.slovenia.info/youtube

www.slovenia.info/instagram

www.slovenia.info/pinterest

www.slovenia.info/tripadvisor

 

Uradni INFORMATIVNI TURISTIČNI PORTAL SLOVENIJE: slovenia.info

MEDIATEKA z več kot 3000 visoko resolucijskimi fotografijami slovenskega turizma: slovenia.info/sl/mediateka

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji