Slovenija je trajnosti zavezana destinacija za odlična aktivna doživetja

Objavljeno: 21.7.2020

Nazaj na novice

Slovenija je trajnosti zavezana destinacija za odlična aktivna doživetja

Danes na Krvavcu v organizaciji Slovenia Outdoor, Slovenske turistične organizacije (STO) in RTC Krvavec poteka predstavitev turističnega produkta aktivnih počitnic oz. produkta outdoor, enega od ključnih produktov slovenskega turizma. Slovenija je doma in v tujini vse bolj prepoznavna in zaželena zelena destinacija za aktivni in zdrav oddih, kjer se razvoj športno-turističnih produktov prepleta z gostoljubnostjo prebivalcev ter edinstveno neokrnjeno naravo, kar našo deželo oblikuje v destinacijo za odlična aktivna doživetja.

Slovenija je trajnosti zavezana destinacija  za odlična aktivna doživetja

Strategija trajnostne rasti slovenskega turizma 2017-2021 na nacionalni ravni opredeljuje deset vodilnih (primarnih) turističnih produktov, ki so nosilni v posameznih izkustvenih makro destinacijah, med njimi tudi produkt počitnic v gorah in »outdoor«. Produkt outdoor zajema možnosti celoletnega aktivnega oddiha v naravi, to je pohodništvo in kolesarjenje, ponudbo gorskih centrov in ostale zimske športe, vodne aktivnosti, golf, adrenalinska doživetja, muharjenje in ribolov. Kot nosilni produkt je opredeljen v makro destinaciji Alpska Slovenija, kot sekundarni oz. podporni produkt pa v ostalih treh makro destinacijah: Mediteranski, Termalno Panonski in Osrednji Sloveniji. Aktualna turistična strategija produkt glede na vpliv na prihodke in imidž uvršča med najpomembnejše produkte slovenskega turizma.

V slovenskem turizmu tudi na področju produkta aktivnih doživetij predvsem v zadnjih letih opažamo porast inovativne ponudbe, ki sledi viziji Slovenije kot zelene butične destinacije za zahtevnega gosta, ki išče raznolika in aktivna doživetja, mir in osebne koristi. Slovenija z raznolikostjo pokrajine nudi številne možnosti za aktivni oddih tako za tiste, ki ob aktivnem oddihu želijo predvsem odkrivati lepote naše dežele kot tudi za ljubitelje zahtevnejših ali celo ekstremnih adrenalinskih doživetij. S široko paleto turističnih produktov je na voljo bogata ponudba tako za družine, kot tudi najzahtevnejše ljubitelje aktivnega oddiha. Še posebej danes, ko beležimo spremembe v nakupnem vedenju turistov, ko so na prvem mestu varna doživetja in ko se popotniki izogibajo masovnemu turizmu ter dajejo prednost individualnim ter personaliziranim doživetjem v naravi, kar krepi njihovo zdravje, outdoor ponudba dodatno pridobiva na pomenu.

Zato je STO posebno pozornost aktivnim doživetjem namenila tudi pri vseslovenski motivacijski kampanji Zdaj je čas. Moja Slovenija, kjer prebivalce Slovenije vabi, da našo deželo odkrivajo tudi na aktivni način.

Slovenijo kot trajnostno destinacijo za odlična aktivna doživetja in novosti na področju outdoor ponudbe so na današnjem dogodku predstavili predstavniki združenja Slovenia Outdoor, Slovenske turistične organizacije, Združenja gorskih centrov Slovenije ter predstavniki nekaterih slovenskih destinacij. Pogled na Slovenijo kot destinacijo edinstvenih aktivnih doživetij je orisal tudi svetovni popotnik ter odlični fotograf in novinar Zvone Šeruga.

Marko Lenarčič, direktor Slovenia Outdoor je ob priložnosti predstavitve produkta aktivnih doživetij izpostavil: »Slovenia Outdoor je nastal  s pridružitvijo marketinškega dela Združenja slovenskih žičničarjev k združenju Pohodništvo&kolesarjenje giz z namenom postopne združitve slovenskih outdoor produktov pod eno streho, postati eden od ključnih produktov slovenskega turizma in s skupno promocijo ter trženjem enotno predstaviti slovensko outdoor ponudbo in ponudnike. To je proces, ki ga postopoma uresničujemo. Eden od glavnih marketinških orodij je postal spletni portal www.slovenia-outdoor.com, v okviru katerega predstavljamo različne outdoor produkte, ponudnike, destinacije in seveda doživetja, ki se jih že lahko rezervira preko slovenskega rezervacijskega sistema. Ponudba ponudnikov je na spletu predstavljena skozi nemško platformo Outdooractive, ki je ena najmočnejših outdoor platform v Evropi. Portal je nastal s sodelovanjem STO, Pohodništvo&kolesarjenje giz in Združenja slovenskih žičničarjev

 

Ana Savšek, vodja sektorja Vsebinski digitalni marketing na Slovenski turistični organizaciji je predstavila pomen produkta aktivnih doživetij za slovenski turizem in vključenost v vseslovensko kampanjo Zdaj je čas. Moja Slovenija.: »Prebivalci Slovenije so ob sproščanju omejitev željni potovanj, izletov v naravo, aktivnih ali sproščujočih počitnic, krajšega ali daljšega oddiha. Želijo si počitnic v destinaciji, ki je blizu, varna in zagotavlja oddih v neokrnjeni naravni, daleč od velikih množic. To so vrednote, ki so v današnjih časih pomembnejše kot kadarkoli prej. Veseli nas, da se nam je pri kampanji pridružilo tudi Združenje Slovenia Outdoor s povabilom, da letošnji oddih aktivno preživimo v Sloveniji. Slovenija je varna zelena destinacija, ki nudi številna edinstvena in avtentična aktivna doživetja daleč od masovnega turizma, kar v danih razmerah dodatno dobiva na pomenu. Turisti danes bolj kot kadarkoli prej povprašujejo po turistični ponudbi, ki jim zagotavlja varen oddih, krepitev zdravja in imunskega sistema ob pristnem stiku z neokrnjeno naravo. In aktivni oddih v Sloveniji nudi prav takšna doživetja.«

STO v svojih tržno-promocijskih aktivnostih v danih razmerah nagovarja predvsem bližnje trge, iz katerih je Slovenija dostopna z osebnim avtomobilom, ciljno pa komunicira s poudarkom prav na outdoor aktivnostih, gastronomiji, doživetjih v naravi ter produktih zdravja in dobrega počutja. Slovenija namreč ponuja to, kar turisti vedno bolj iščejo – mir, stik z naravo, individualni pristop oz. doživetja v manjših skupinah in avtentičnost. Produkti aktivnega doživetja se pogosto navezujejo tudi na ponudbo manjših nastanitvenih kapacitet kot so npr. kampi ter gastronomijo, ki nudi zdravo lokalno hrano.

Manuela Božič Badalič, predsednica Združenja gorskih centrov Slovenije: »Združenje Slovenskih žičničarjev (GIZ - ZSŽ) je v članstvo GIZ Slovenija Outdoor vstopilo lani, ko smo skupaj z STO in GIZ tudi finančno pristopili k izvedbi portala SO – Slovenija Outdoor. Smučišča oz. gorski centri tako želimo tudi preko portala Slovenija Outdoor promovirati naše centre, ponudbo, pakete doživetij, saj kar 12 centrov obratuje čez celo leto. Gorski centri ponujamo pestro paleto doživetij: prevoze z žičniškimi napravami do gorskih centrov, kjer obiskovalcem ponujamo različna doživetja, v tematskih parkih, pohodniških poteh, adrenalinskih doživetjih, gorskem kolesarjenju, pohodništvu, dostop do visokogorskih centrov (Kanin, Vogel) pa je še posebej vabljiv za pohodnike, planince, alpiniste…. Nekateri centri ponujajo tudi posebne pakete doživetij (Kanin – helikopterski preleti), ki so zagotovo mamljiva in nepozabna izkušnja za vse potnike. Večina gorskih centrov ponuja tudi pestro domačo kulinariko, nekateri med njimi tudi možnost nastanitve v gorskih kočah, hotelih…«

 

Matjaž Šerkezi, predsednik Planinske zveze Slovenije je v predstavitvi poudaril pomen zagotavljanje varnih doživetij: »V gore se vedno podamo z nahrbtnikom. Nahrbtnik je naša prva pomoč. V njem naj bo vsa nujna planinska oprema primerna izletu, na katerega se odpravljamo. Če nahrbtnika nimamo in pridemo v situacijo, ki bi jo z njim enostavno rešili, kaj hitro pridemo med številke vedno večjega števila gorskih nesreč. Kot primer lahko vzamem najpogostejšo napako obiskovalcev gora; v gore se podajo brez naglavne svetilke. Preseneti jih tema, ker so se predolgo zadržali v koči, pri sestopu pa so nekoliko zašli s poti in je trajalo naslednjo uro, da so ponovno našli markacijo. V noči, brez svetlobe, po lahki planinski poti svet postane zahteven; korenine, manjše skale, ki se pod stopalom obračajo, mokra resasta trava. Nekaj časa si še svetimo s svetilko na telefonu, pa že ta je po celem dnevu na koncu z močmi. Ostane le še tisti procent energije za klic na 112.«

Domen Vogelsang, direktor LTO Rogla-Zreče, GIZ : »Obstoječo doživljajsko ponudbo, sestavljeno s številnimi pohodnimi, učnimi in kolesarskimi potmi, smo obogatili s ponudno za družine, ki zajema Pohorsko vas na Rogli in Jezernikov park ter Škratovo pot, ki je opremljena in tudi virtualizirana. Največja pridobitev naše destinacije je Pot med krošnjami Pohorje, na kateri poleg izrednih pogledov spoznavamo pohorsko naravo. V poletnih mesecih omogočamo trajnostno in okolju prijaznejšo obliko prevoza, na relaciji Slovenske Konjice – Zreče – Rogla – Žička kartuzija. Pripravili smo tudi poseben tedenski nabor aktivnosti pod naslovom Zelena doživetja v TDRP, poleg tega pa so vsem na voljo tudi paketi »Moja Slovenija«, ki omogočajo oglede številnih atrakcij in  doživetjih po ugodnejših cenah. Na pobudo Partnerstva za Pohorje, smo v okviru poletne kampanje »Pohorje 365« oblikovali skupne turistične pakete in  promocijo.«

Ana Hrast, Zavod za šport, turizem in prosti čas Sežana: »Hoja in kolesarjenje po kraški pokrajini navdušuje vse, ki se ne ozirajo za podvigi, ampak uživajo na vsakem koraku poti. Stik sredozemskega in celinskega podnebja nudi mile zime in prijetna poletja, kar omogoča celoletne aktivnosti na prostem. Tu se stekajo številne mednarodne pohodniške poti, med drugimi Jakobova pot, Via Alpina in Alpe Adria Trail, ki vodijo do morja, na Krasu pa ponujajo nekaj nepozabnih etap. Številne poti vodijo mimo Škocjanskih jam, svetovne dediščine UNESCO, enega največji kulturnih spomenikov Slovenije, 440 let stare Kobilarne Lipica, Štanjela, utrjene srednjeveške vasice z gradom, nekatere pa se povzpnejo tudi v zelene Brkine.«

 

Sonja Billy, direktorica TIC Moravci je poudarila: »Destinacija Moravske Toplice je bogatejša za nov Bike Center, ob katerem je vzpostavljena enota Soboški Biciklin, sistem električnih koles, ki se je iz Murske Sobote razširil v Moravske Toplice oziroma tudi Puconce.  Novost v destinaciji Moravske Toplice so vodene kolesarske ture in večdnevni kolesarski paketi z izhodiščem v Moravskih Toplicah, ki jih ponuja Turistična agencija Ride Goričko. Prednost 10 kolesarskih poti na destinaciji Moravske Toplice je, da ob njih najdete številne lokalne ponudnike, ki so predstavljeni v okviru kampanje "Lokalni ponudniki vabijo" na Facebook strani @TIC.MoravskeToplice.« 

Udeležence dogodka je pozdravil tudi Janez Janša, direktor RTC Krvavec.

 

Slovenia Outdoor

Združenje je nastalo v letu 2008 na podlagi takratne strategije razvoja pohodništva in kolesarjenja kot turističnih produktov združenja specializiranih namestitev za pohodnike in kolesarje z namenom promovirati produkta pohodništva in kolesarjenja predvsem na tujih trgih. V letu 2019 se je združenju priključil marketinški del Združenja slovenskih žičničarjev, pričelo se je oblikovanje znamke Slovenia Outdoor, ki izvaja aktivnosti oblikovanja nacionalne znamke na področju razvoja, promocije in trženja outdoor produktov posameznih ponudnikov in destinacij. Trenutno beležijo 54 članov in 16 partnerskih destinacijskih dogovorov.

Na področju razvoja izvajajo aktivnosti usklajevanja zakonodaje za izvajanje posameznih aktivnosti v naravi, razvoja daljinskih pohodniških, kolesarskih poti, sistemom označevanja le teh, povezovanja z mednarodnimi potmi, organizacijami, razvoja inovativnih integralnih produktov, sodelujejo pri spreminjanju zakonodaje na področju vožnje s kolesi v naravnem okolju, pripravljajo sistem označevanja tematskih poti ter izhodišča za razvoj tematskih poti, sodelujejo pri razvoju in promociji daljinske poti Alpe Adria in vzpostavitvi daljinske pohodniške poti okrog Julijskih Alp – Juliana. Vzpostavljajo tudi bazo podatkov nemški platformi Outdooractive. Združenje izvaja tudi promocijske aktivnosti na tujih trgih v tiskani in digitalni obliki, vodenje novinarskih tur in seveda sejemske nastope.

Eno glavnih orodij postaja spletna stran www.slovenia–outdoor.com, ki je nastala v sodelovanju s STO, ki se ažurno nadgrajuje.

Združenje slovenskih žičničarjev je vključeno v Slovenia Outdoor. Smučarski gorski centri v Slovenij zimskim aktivnostim namreč že vrsto let dodajajo tudi poletne. Takih centrov je trinajst, vsako leto pa se jim pridružijo še novi. Največ obiskovalcev beležijo v vročih poletnih dneh, ko si ljudje želijo predvsem nekoliko hladnejšega zraka. Na višje nadmorske višine obiskovalce pritegne pestra ponudba rekreativnih, poučnih in adrenalinskih aktivnosti, odlična kulinarika in dodatne aktivnosti kot so: vodene aktivnosti, najrazličnejše šole, varstvo otrok, itd.

Več o portalu, Združenju žičničarjev kot del Slovenia Outdoor in novostih na področju aktivnega oddiha nekaterih slovenskih destinaciji si preberite v priloženem dokumentu.

Foto: Zvone Šeruga

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji