Slovenija se na virtualni londonski borzi WTM predstavlja kot destinacija 5-zvezdičnih gastronomskih in aktivnih doživetij

Objavljeno: 11.11.2020

Nazaj na novice

Slovenija se na virtualni londonski borzi WTM predstavlja kot destinacija 5-zvezdičnih gastronomskih in aktivnih doživetij

Letošnja globalna turistična borza World Travel Market, ki poteka med 9. in 11. novembrom, se tokrat odvija na spletu. Osrednja tema predstavitve na slovenskem virtualnem razstavnem prostoru je Slovenija kot trajnostna destinacija odličnih gastronomskih in aktivnih doživetij. Pravkar se je zaključila novinarska konferenca, ki je virtualno gostila več kot 110 predstavnikov britanskih in globalnih medijev. Strokovnjaki turistične panoge izpostavljajo nujnost uvajanja trajnostnega razvoja v turizmu, uporabo novih tehnologij in pospešeno uvajanje ukrepov za varna potovanja turistov.

Slovenija se na virtualni londonski borzi WTM predstavlja kot destinacija 5-zvezdičnih gastronomskih in aktivnih doživetij

Letos bi na osrednjem londonskem sejmišču morala potekati že 41. globalna turistična borza World Travel Market, ki pa zaradi trenutne situacije poteka virtualno, z osrednjo tematiko in pod sloganom »Recover. Rebuild. Innovate«. Pomen borze kljub izvedbi le na spletu ostaja, saj gre za vodilno borzo turistične industrije, ki zagotavlja edinstveno priložnost za srečanja, mreženje, pogajanja ter sklepanje poslov na enem mestu. Z virtualno izvedbo borze se udeležencem tudi letos zagotavljajo priložnosti za poglobitev obstoječih in pridobitev novih poslovnih kontaktov.

Simon Zajc, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Slovenski turizem se redno predstavlja na WTM London, ki je eden najpomembnejših dogodkov globalnega turizma. Zaradi pandemije Covid-19 ta dogodek letos prvič poteka v virtualni obliki. Zahvaljujoč moderni tehnologiji lahko strokovna turistična javnost z vsega sveta na ta način letos izmenja svoje izkušnje, mnenja in načrte za okrevanje mednarodnega  turizma. Tudi na letošnjem dogodku se predstavlja Slovenija kot privlačna, trajnostno naravnana turistična destinacija, ki je v svojo turistično ponudbo na vseh nivojih uvedla visoke higienske standarde. Prav tako jo predstavljamo kot destinacijo z odlično gastronomijo in 5-zvezdičnimi doživetji. Turizem je ena najpomembnejših panog slovenskega gospodarstva, katerega učinki predstavljajo pomemben, 10-odstotni delež bruto domačega proizvoda. Lansko leto je bilo za slovenski turistični sektor rekordno. Našo državo je obiskalo več kot 6,2 milijona turistov, zabeleženih pa je bilo več kot 15,7 milijona prenočitev. Delež tujih prenočitev je dosegel neverjetnih 72% vseh prenočitev,« je izpostavil in dodaja: »Slovenska vlada se je hitro odzvala na epidemijo korona virusa in že zgodaj sprejela nekatere pomembne ukrepe za pomoč slovenskemu gospodarstvu in turistični industriji. Od začetka krize je bilo na nacionalni ravni sprejetih pet svežnjev ukrepov. Zaključujemo tudi postopek sprejetja šestega svežnja, ki bo vključeval ukrepe, ki bodo pomagali deležnikom, ki jih je pandemija najbolj prizadela. Verjamemo, da bodo uvedeni ukrepi številnim podjetjem pomagali k lažjemu nadaljnjemu poslovanju in ohranitvi delovnih mest.«

V virtualnem okolju se od ponedeljka na vnaprej dogovorjenih sestankih srečujejo predstavniki zainteresirane globalne poslovne turistične javnosti s predstavniki slovenskega turizma. Izvedeni spletni sestanki v tem času, ko srečanja v živo niso možna, nadomeščajo mreženje in sklepanje poslov in tako ohranjajo stik slovenskega turizma s ključnimi poslovnimi partnerji na britanskem in globalnem trgu. Pomembo je, da tudi v trenutni situaciji Slovenija na ključnih trgih slovenskega turizma in s ključnimi partnerji izvaja tržno-komunikacijske aktivnosti  in s tem ohranja dobro izhodišče za obdobje okrevanja turizma.

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) je ob tej priložnosti poudarila: »Leto 2020 je zaznamovala odpoved izvedbe številnih turističnih borz in sejmov v živo, med drugim tudi globalne turistične borze WTM London. Vsled velikega pomena borze za vzpostavitev novih in krepitev obstoječih odnosov s tujo turistično poslovno javnostjo se slovenski turizem pod okriljem STO predstavlja tudi na letošnji, tokrat virtualni borzi. Tekom treh dni borze je bilo izvedenih več kot 300 vnaprej dogovorjenih sestankov med slovenskimi turističnimi ponudniki in tujimi turističnimi agenti in organizatorji potovanj. Izvedeni sestanki kažejo veliko zanimanje za Slovenijo s strani evropskih organizatorjev potovanj. Zaradi omejitev, ki jih turizmu prinaša epidemija, je namreč vse več povpraševanja po unikatnih turističnih programih in edinstvenih doživetjih bližnjih evropskih držav, s katerimi organizatorji potovanj nadomeščajo programe v prekomorske destinacije. S prisotnostjo na WTM Virtual pomembno prispevamo k ohranjanju pozornosti medijske in strokovne javnosti do Slovenije kot trajnostne destinacije za edinstvena, še posebej pa gastronomska in aktivna doživetja. Vidni predstavniki potovalne industrije izpostavljajo velik pomen povezanosti vladnih ukrepov s trajnostnim ravnanjem, kar v slovenskem turizmu razvijamo že več let in je naša velika konkurenčna prednost. Pravkar se je zaključilo tudi srečanje s predstavniki britanskih in globalnih medijev, ki smo jih navdušili nad Slovenijo kot trajnostno deželo za aktivna in gastronomska doživetja, še posebej v povezavi Slovenije kot nosilke naziva Evropska gastronomska regija 2021 in nove Michelinove destinacije.«

Slovenija – destinacija za odlična aktivna in gastronomska doživetja

Slovenija se na borzi predstavlja kot trajnosti zavezana destinacija za pristna aktivna in gastronomska doživetja, poseben poudarek pa je na trajnostni gastronomiji.  

Slovenija se je  predstavnikom globalnih medijev, uglednim gostom in vplivnežem na novinarski konferenci, ki je potekala danes v popoldanskih urah, predstavila kot nosilka naziva Evropska gastronomska regija 2021, kot destinacija, ki ji je Michelin že v prvem letu podelil kar sedem zvezdic in več trajnostnih nagrad, poseben poudarek pa je bil namenjen predstavitvi razvoja in ponudbe trajnostne gastronomije v Sloveniji.

Slovenijo kot nosilko prestižnega naziva Slovenska gastronomska regija 2021, kot novo destinacijo Michelin ter razvoj gastronomije, ki je zavezana trajnosti in temelji na izrednih naravnih danosti naše dežele ter prizadevanjih srčnih ljudi, so predstavili: mag. Maja Pak, direktorica STO, dr. Diane Dodd, predsednica Mednarodnega inštituta za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem IGCAT, kuharska mojstra Ana Roš in Bine Volčič ter dr. Irena Fonda, direktorica ribogojnice Fonda.

Nad predstavitvijo slovenske trajnostne gastronomije, ki nastaja na osnovi znanja, inovativnosti in predanosti vrhunskih kuharskih mojstrov, so bili predstavniki medijev izredno navdušeni. Predstavitve se je udeležilo več kot 110 britanskih in globalnih medijev in vplivnežev.

 

Dr. Diane Dodd, predsednica Mednarodnega inštituta za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem IGCAT ter soustanoviteljica strokovne komisije Evropske gastronomske regije (EGR) je na novinarski konferenci navedla razloge, ki so prepričali komisijo, da razglasi Slovenijo za Evropsko gastronomsko regijo 2021: »Evropska gastronomska regija ima šest osrednjih področij; področje urbanega in podeželskega okolja pa je bilo komisiji ob obisku Slovenije kot kandidatke EGR še posebej privlačno. Slovenija je zanimiva, saj je t.i. filozofija »farm to fork«, ki jo vsi ostali v Evropi zelo želijo vrniti, v Sloveniji še vedno način življenja. Mislim, da se mora preostala Evropa od Slovenije v zvezi s kratkimi prehranskimi verigami še veliko naučiti. Brez lokalnih, svežih in ekološko pridelanih sestavin ni odlične hrane. Veliko restavracij v Sloveniji ima svoje vrtove ali lokalne dobavitelje - tako da gost ve, da vedno dobi kakovostno in svežo hrano.«

Kuharska mojstrica Ana Roš, nosilka dveh Michelinovih zvezdic in priznanja za trajnost, je izpostavila velik pomen lokalnih dobaviteljev, kmetov in pridelovalcev in poudarila, da v tem težkem obdobju epidemije niso prizadete samo restavracije, ampak celotna prehranska veriga. Prav zato pripravlja dražbo izdelkov lokalnih dobaviteljev in tako pomaga vsem v verigi ter dodaja: "Težko si predstavljam težjo situacijo, ampak verjamem, da za vsakim dežjem posije sonce."

Bine Volčič, prejemnik Michelinovega krožnika in priznanja za trajnost, v svojem Monstera bistroju v Ljubljani že od samega začetka, ki sega v leto 2016, v luči trajnosti uspešno povezuje urbano in podeželsko okolje ter stremi k iskanju načinov kuhanja z najmanjšim možnim ogljičnim odtisom. Ob tem poudarja: »Uporabljamo samo sveže sezonske sestavine, saj imamo srečo, da se nahajamo v bližini ljubljanske centralne tržnice, kjer dobimo večino lokalnih sestavin. Sodelujemo z izbranimi proizvajalci in dobavitelji pri pripravi lastnih konzerviranih živil za uporabo v zunajsezonskih mesecih, poleg tega sledimo filozofiji »zero-waste cuisine« z uporabo vseh užitnih delov rastlin in živali. Poskušamo biti dober primer drugim gostinskim podjetjem, kako lahko ustvarjalno kulinariko naredimo z minimalnim vplivom na naravne vire.«

Dr. Irena Fonda, direktorica ribogojnice Fonda, ki slovi po vzreji piranskega brancina Fonda najvišje kakovosti, je izpostavila: »Obisk naše ribogojnice je edinstveno in pristno doživetje ob spoznavanju morja s poudarkom na trajnosti ter poslovanju v harmoniji z naravo.« Fonda je izpostavila tudi skrb za kakovostni produkt, ki temelji na zagotavljanju najkakovostnejših surovin in skrbnem pristopu k gojenju piranskega brancina Fonda z oznako izvora in garancijo kakovosti: »Prepoznavne oznake, ki smo jih kot novost uvedli na slovenskem trgu, ljubiteljem morskih dobrot omogočajo popolno sledljivost naših rib tudi na prodajnem mestu. To našim kupcem zagotavlja, da imajo pred seboj izdelek vrhunske kakovosti, svežo ribo, ki je bila vzrejena v zdravem okolju in v skladu z najvišjimi standardi.« Ribogojnica Fonda poleg svoje osnovne dejavnosti nudi tudi turistično doživetje Dan v ribogojnici Fonda z oznako Slovenia Unique Expiriences, ki označuje edinstvena 5-zvezdična doživetja v Sloveniji.

Na WTM 2020 13 slovenskih turističnih ponudnikov in destinacij

Na virtualnem slovenskem razstavnem prostoru se od ponedeljka, 9. do vključno danes, 11. novembra, strokovni turistični javnosti in medijem z vsega sveta pod okriljem STO predstavlja 13 slovenskih turističnih ponudnikov in destinacij: Amazon of Europe Bike Trail (Zavod Iskriva), Bohinj Eco Hotel/Sunrose 7 & Hotel Jezero, Happy Tours, HIT Alpinea, Julijske Alpe, Kobilarna Lipica, Kompas d.d., M Tours Bled, Palma Travel DMC, Postojnska jama/Hotel Jama/Hotel Vila Planinka, Sava Turizem, Terme Čatež in Turizem Ljubljana. 

Na fotografiji: Izvedba spletnih sestankov na WTM Virtual.

Andrea Jemc Vidic, vodja prodaje trga pri Sava Turizmu je ob udeležbi na WTM virtual poudarila: »Pomen WTM London je za predstavitev Slovenije kot turistične destinacije britanskim in globalnim organizatorjem potovanj vedno bil in bo še naprej ključnega pomena. Letošnja situacija nam je sicer onemogočila srečanje s partnerji v živo, kar je bilo vedno izjemno pomembno za ohranjanje obstoječih odnosov in pridobivanje novih poslov. Rešitev, kot je WTM Virtual, se je izkazala za prav tako odličen način predstavitve Slovenije in ponudbe Sava Hotels & Resorts. Poleg možnosti udeležbe na številnih koristnih online seminarjih nam je WTM Virtual omogočil pridobiti precejšnje število novih kontaktov in priložnosti za bodoča sodelovanja ter, kar je v tem trenutku najpomembneje, ohraniti stik z obstoječimi partnerji.«

Sašo Krumpak, direktor turistične agencije Happy Tours izpostavlja pomen najpomembnejšega globalnega dogodka turistične industrije: »WTM letos poteka v virtualni obliki, z množico vnaprej dogovorjenih virtualnih sestankov, kar omogoča učinkovito mreženje z obstoječimi in novimi partnerji. Tudi letos je WTM veliko več kot sejem, namenjen zgolj angleški potovalni industriji, saj se tu srečujejo podjetja iz vseh celin in zagotovo predstavlja najpomembnejši globalni dogodek turistične industrije v letu nasploh. Tega se zelo dobro zavedamo tudi v našem podjetju, zato v okviru slovenske virtualne stojnice sodelujemo tudi sami in vsi trije prodajalci Slovenije s strani našega podjetja smo zelo zasedeni vse tri dni. Vseeno se vsi udeleženci zavedamo, da je virtualni sestanek vendarle zgolj približek pravega, resničnega in zato že komaj čakamo, da se potovanja sprostijo in se bomo s strankami in gosti srečevali tudi v živo.«

Bogat spremljevalni in izobraževalni program

Pomen turistične borze je velik tudi zaradi vsakoletnega bogatega spremljevalnega in izobraževalnega programa, ki je potekal tudi letos, tokrat v virtualni obliki. Borza prinaša tudi pogled na aktualne trende in izzive v turizmu, tokrat v luči izzivov, ki jih prinaša koronakriza, ki je zajela prav vse turistične destinacije. Letošnji vrh ministrov UNWTO, WTTC in WTM, ki je že tradicionalno potekal v času globalne turistične borze WTM London, je izpostavil, da bi vsaka vladna finančna podpora za pomoč potovalni industriji, da si opomore od pandemije, morala biti povezana s trajnostnimi praksami. Ugledni udeleženci panelne razprave so poudarili velik pomen povezanosti vladnih ukrepov s trajnostnimi naložbami in spodbudami ter odgovornim ravnanjem. Prav tako so poudarili, da je posledično pandemiji bistveno pospešeno uvajanje ukrepov za varna potovanja turistov.

Številna predavanja in seminarji v strokovnem delu programa WTM so se osredotočila na okrevanje gospodarstva in turizma po korona krizi ter podala pogled v prihodnost turizma. Trend okrevanja turizma gre vse bolj v smer trajnostnega razvoja, kažejo se potrebe po novi segmentaciji turistov in transformaciji turizma iz kvantitete v kvaliteto, za katerega bo značilna daljša doba bivanja na lokaciji in bolj poglobljeno spoznavanje destinacije. V obdobju okrevanja turizma bodo v ospredju prostočasna potovanja in potovanja v bližnje destinacije, ustrezen marketing in komunikacija pa bosta pomembno vplivala na izbor destinacije z vidika varnosti, zdravja in zagotavljanja ustreznih varnostnih standardov in protokolov. Izpostavlja se tudi pomen novih tehnologij, ki pa potovanj ne bodo nadomestila, ampak zgolj izboljšala izkušnjo turista. Nova normalnost bo oživila paketno ponudbo, ki ponuja ugodne pogoje odpovedi potovanj, saj le-to uporabniki dojemajo kot bolj varno.

 

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji