Izboljšana konkurenčnost slovenskega turizma za 5 mest: Slovenija na 36. mestu

Objavljeno: 4.9.2019

Nazaj na novice

Izboljšana konkurenčnost slovenskega turizma za 5 mest: Slovenija na 36. mestu

Slovenija se je po skupni oceni konkurenčnosti za razvoj turističnega sektorja, ki so jo med 140-imi državami izvedli za Svetovni gospodarski forum, uvrstila na 36. mesto, kar pomeni izboljšanje za 5 mest. Na najboljšem mestu se Slovenija nahaja po okoljski trajnosti in sicer na visokem 8. mestu.

Izboljšana konkurenčnost slovenskega turizma za 5 mest: Slovenija na 36. mestu

Prav tako visoko se je Slovenija uvrstila po varnosti (15. mesto), infrastrukturi kopenskega prometa in pristaniški infrastrukturi (20. mesto), naravnih virih (26. mesto), turistični infrastrukturi (27. mesto) in pomembnosti turizma (33. mesto).

Raziskava temelji na ocenah 14-ih stebrov konkurenčnosti turističnega sektorja, znotraj štirih ključnih kategorij (v nadaljevanju kategorij) in sicer: 1) spodbudnost okolja, 2) turistična politika in stanje spodbudnih pogojev za razvoj, 3) infrastruktura ter 4) naravni in kulturni viri. Najboljša uvrstitev je na področju turistične politike in stanja spodbudnih pogojev za razvoj (druga kategorija), kjer se je Slovenija umestila na 18. mesto. K temu je prispevala predvsem rast pomembnosti turizma.

Slovenija se je po skupni oceni konkurenčnosti iz te raziskave uvrstila na 36.  mesto, kar pomeni izboljšanje za 5 mest glede na leto 2017. Izboljšala se je tudi povprečna ocena ocenjevanih parametrov in sicer z 4,2 na 4,3 na 7-stopenjski lestvici.

Poročilo je pokazalo, da Slovenija na področju pomembnosti turizma zaseda 33. mesto, kar pomeni izboljšanje za kar 14 mest glede na leto 2017. Najbolj opazen napredek je bil ustvarjen pri učinkovitosti trženja in promocije turizma, predvsem na področju izvedenih kampanj za pritegnitev tujih gostov (napredek za kar 26 mest) in pri indikatorju pomena, ki ga daje turizmu država (napredek za 24 mest).

Zdravko Počivalšek, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Letošnje poročilo Svetovnega ekonomskega foruma na področju konkurenčnosti turizma, ki Slovenijo v skupni oceni uvršča na 36. mesto (med 140 državami) dokazuje, da smo na področju turizma na pravi poti. Imamo ustrezno strategijo, kakovostne turistične storitve ter bogato naravno in kulturno dediščino, kar omogoča uspešen trajnostni razvoj turizma. Najbolj smo lahko ponosni na zapis v poročilu, da Slovenija ostaja najbolj konkurenčno gospodarstvo v regiji. To pripisujejo predvsem splošnemu poslovnemu okolju, pozornosti, ki jo namenjamo turizmu, osnovni in turistični infrastrukturi, okoljski trajnosti, kjer je Slovenija na 8. mestu in naravnim virom. Veseli smo, da so tudi v mednarodni strokovni javnosti ugotovili, da je Slovenija napredovala v mnogih kriterijih in se uspešno sooča z ostro mednarodno konkurenco.«

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije: »Uvrstitev na 36. mesto lestvice najbolj konkurenčnih turističnih držav dokazuje, da se je konkurenčnost slovenskega turizma v zadnjih dveh letih povečala. Na področju učinkovitosti trženja in promocije slovenskega turizma smo napredovali za kar 26 mest. To potrjuje učinkovitost strateško, ciljno in dolgoročno zastavljenih aktivnosti, ki smo jih z intenziviranim in partnerskim sodelovanjem izvedli z resornim ministrstvom, slovenskim turističnim gospodarstvom in drugimi ključnimi parterji. Še posebej veseli izboljšanje pozicije na področju okoljske trajnosti na osmo mesto, kar potrjuje uspešnost naših prizadevanj za pozicioniranje Slovenije kot vodilne turistične destinacije na področju trajnostnega razvoja. Na prvo mesto smo se uvrstili pri indikatorju deleža vseh zaščitenih območij. Izboljšanje za kar 24 mest na področju kulturnih in za 16 mest pri naravnih virih in za dve mesti pri varnosti dokazujejo, da so neokrnjena narava, izredno kulturno bogastvo naše dežele in varnost ključni dejavniki strateškega pozicioniranja na zemljevid najbolj konkurenčnih turističnih destinacij,« in dodaja: »Prizadevanja v slovenskem turizmu za doseganje želenega pozicioniranja v tujini niso ostala neopažena, napredovanje na letošnji lestvici konkurenčnosti, pa je potrditev pravilnosti strateško začrtane poti, posebno priznanje za uspešno delo vsem v slovenskem turizmu in hkrati izredna vzpodbuda za naše nadaljnje delo.«

Letošnje poročilo je razkrilo, da je Slovenija glede na zadnje ocenjevalno obdobje naredila velike pozitivne premike na področjih kulturnih in naravnih virov.

Visoko je uvrščena tudi na področjih okoljske trajnosti in varnosti. Na področju okoljske trajnosti je zasedla 8. mesto, kar pomeni izboljšanje za 2 mesti. Največji napredek je bil ocenjen na področju trajnostnega razvoja potovalno-turistične infrastrukture (izboljšanje za kar 20 mest).

Na področju varnosti zaseda 15. mesto.

Izboljšanje je zaznati tudi na področju zdravja in higiene (izboljšanje za 8 mest) ter cenovne konkurenčnosti (napredek za eno mesto).

Slabše uvrstitve Slovenija zaseda na področjih infrastrukture letalskega prometa (79. mesto) ter poslovnega okolja (87. mesto), medtem ko je visoko uvrščena na področju kopenske in pristaniške infrastrukture (20. mesto, enako kot leta 2017) in turistične infrastrukture (27. mesto, nazadovanje za 2 mesti).

Tema letošnjega poročila so potovanja in turizem na prelomi točki, kar pozornost usmerja na prekomerni turizem, eno najbolj aktualnih tematik današnjega turizma in med drugim tudi osrednjo tematiko včerajšnjega panela na temo turizma z naslovom »Turizem za vse destinacije: razpršenost v prostoru in času«. Od izdaje prejšnjega poročila, v aprilu 2017, je prekomerni turizem postal del vsakdanjika, navaja poročilo. Izraz 'prekomerni turizem' se uporablja za prikaz negativega vpliva, ki ga turizem lahko povzroči na destinaciji in je pogosto posledica slabega upravljanja oziroma preseganja turističnih kapacitet destinacije. Poročilo za deležnike ponuja dragoceno orodje za razumevanje in predvidevanje trendov in tveganj ter možnost prilagoditve. Izpostavljajo, da želja po konkurenčnosti zaradi konkurenčnosti same lahko postane prej ovira kot korist za celoten sektor.

Povzetek celotnega poročila s primerjavo uvrstitev za pretekla leta bo v prihodnjih dneh objavljen na spletnih straneh MGRT in STO.

Naslovna fotografija: Uvrstitev Slovenije po ključnih kazalnikih poročila Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) 2019. Vir: WEF

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji