Slovenija s hackathonom "Kulturna pustolovščina na dlani" prejemnica prve nagrade ECTN 'Destination of Sustainable Cultural Tourism Awards' 2019 v kategoriji Inovacije in digitalizacija

Objavljeno: 25.10.2019

Nazaj na novice

Slovenija s hackathonom "Kulturna pustolovščina na dlani" prejemnica prve nagrade ECTN 'Destination of Sustainable Cultural Tourism Awards' 2019 v kategoriji Inovacije in digitalizacija

STO je včeraj zvečer, 24. oktobra, v okviru letne konference Evropske mreže za kulturni turizem (ECTN 2019) v Španiji prevzela prvo nagrado ECTN 'Destination of Sustainable Cultural Tourism' Awards 2019 v kategoriji Inovacije in digitalizacija za hackathon »Kulturna pustolovščina na dlani«, ki je bil izveden septembra 2018, ob evropskem letu kulturne dediščine.

Slovenija s hackathonom "Kulturna pustolovščina na dlani" prejemnica prve nagrade ECTN 'Destination of Sustainable Cultural Tourism Awards' 2019 v kategoriji Inovacije in digitalizacija

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije je ob tem povedala: »Zelo smo veseli nagrade Sloveniji za 'Destinacijo trajnostnega kulturnega turizma 2019' v kategoriji za inovativnost in digitalizacijo, ki smo jo prejeli s strani Evropske mreže za kulturni turizem za projekt hackaton 'Kulturna pustolovščina na dlani'. Ravno digitalizaciji, inovativnosti in trajnostni dajemo velik pomen, saj ključno prispevajo k večji atraktivnosti turistične ponudbe in učinkovitejšem trženju. Razvoj tovrstne ponudbe še posebej spodbujamo prav v letih 2018 in 2019, ko je kultura osrednja tematika promocijskih aktivnosti Slovenske turistične organizacije. Bogato slovensko kulturno dediščino želimo turistom približati tudi skozi virtualno izkušnjo in uporabo najširšega spektra podatkov. To je nagrada vseh partnerjev, saj smo v izvedbi projekta hackathon 'Kulturna pustolovščina na dlani' odlično sodelovali z Ministrstvom za javno upravo, Ministrstvom za kulturo ter tehnološkimi partnerji iz zasebnega sektorja. Skupaj smo omogočili nastanek edinstvenih digitalnih zgodb kulturne dediščine, ki vodijo do inovativnih, personaliziranih in vključujočih turističnih doživetij.«
 
Nagrado je v imenu vseh udeleženih pri projektu Hackathon »Kulturna pustolovščina na dlani« včeraj zvečer, 24. oktobra, v Granadi na slavnostni razglasitvi prevzela Morana Polovič s Slovenske turistične organizacije.
 
Pobudnik in glavni organizator Hackathona »Kulturna pustolovščina na dlani« hackathona je bilo Ministrstvo za javno upravo. Slovenska turistična organizacija je k projektu pristopila na osnovi predhodnih izkušenj s prvim vseslovenskim turističnim hachathonom in potrebo po digitalizaciji kulturne dediščine in odigrala aktivno vlogo pri konceptu projekta. Projekt je bil izveden skupaj z Ministrstvom za kulturo ter tehnološkimi partnerji, to je glavnima sponzorjema Microsoft in IBM ter partnerji GDI Ljubljana, Oracle, Xlab in Comtrade, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Laboratorij za multimedijo in računalniško grafiko ter Filozofska fakulteta, oddelek za geografijo. Projekt je izvedel ABC Pospeševalnik.

Izveden je bil septembra 2018, ob evropskem letu kulturne dediščine v turizmu. Združil je 48 mladih programerjev, oblikovalcev, poznavalcev in ljubiteljev kulturne dediščine ter turizma, ki so imeli nalogo v omejenem času in na osnovi izzivov izdelati idejno zasnovo informacijske rešitve, ki bo preko vizualizacije odprtih podatkov (Open data) omogočila boljšo promocijo in doživetje slovenske kulturne dediščine v turizmu - izziv »Ustvariti digitalno zgodbo kulturne dediščine«.

Rešitve je izdelalo in oddalo 9 ekip. Strokovno komisijo so najbolj prepričale rešitve naslednjih ekip:

  • ekipa Čarolet – čarobna doživetja za vso družino (Matic Moličnik, Pia Poljanšek, Mark Prelec, Primož Sagmeister in Jurij Tekavec),
  • ekipa Proteus Explore Slovenia (Tina Avbelj, Matevž Lenič, Pavlin Poličar in Žiga Vučko) in
  • ekipa Team Raketa (Andraž Erker, Matevž Gros, Domen Jelič, Urška Krivograd in Igor Pičuljan).

Izbrane rešitve ponujajo prototipe aplikacij, ki imajo jasno določene ciljne skupine, se najbolj približujejo konceptu Turizem 4.0 in ponujajo najbolj celovito in prijazno uporabniško izkušnjo ter vključevanje lokalnih akterjev v predstavitve slovenske kulturne dediščine.   

Iz zgoraj opisanih razmislekov so izhajali izzivi za udeležence hackathona:

  • Povezovanje ponudbe različnih vrst dediščine (tudi digitalne) in vključevanje manj znane dediščine tudi izven glavnih sezon oziroma sezoni prilagojeno.
  • Povezovanje dediščine in gastronomije Slovenija – Evropska gastronomska regija 2021 ali Taste Slovenia.
  • Večje povezovanje dediščine z lokalno ponudbo.

Najboljše tri ekipe so svoje rešitve predstavile na Dnevnih slovenskega turizma 2018  v Portorožu.

Več o hackathonu si lahko preberete na uradni spletni strani dogodka, več o drugih finalistkah pa najdete na povezavi.

Na naslovni fotografiji (od leve): Manos Vougioukas, generalni sekretar ECTN, Jimmy Jamar, vodja bruseljske pisarne Europa Nostra in Morana Polovič s Slovenske turistične organizacije.

 

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji