Destinacije iz Zelene sheme slovenskega turizma ponovno med najbolj trajnostnimi na svetu

Objavljeno: 6.3.2019

Nazaj na novice

Destinacije iz Zelene sheme slovenskega turizma ponovno med najbolj trajnostnimi na svetu

Ljubljana je z najboljšo trajnostno prakso Borzo lokalnih živil zmagala v kategoriji mest Best in Cities, Bled pa je dosegel drugo mesto v kategoriji Best in Europe. Komen, Rogaška Slatina, Idrija, Koper in Podčetrtek so se na področju odgovornega turizma uvrstili med 25 finalistov najboljših v Evropi. 

Destinacije iz Zelene sheme slovenskega turizma ponovno med najbolj trajnostnimi na svetu

Nekaj destinacij, ki so v okviru Zelene sheme slovenskega turizma, nacionalnega programa za spodbujanje in pospeševanje trajnostnega turizma, pridobile zlati in srebrni znak Slovenia Green, se je danes v okviru borze ITB Berlin ponovno uvrstilo na seznam najbolj trajnostnih destinacij sveta. Ljubljana je z najboljšo trajnostno prakso Borzo lokalnih živil zmagala v kategoriji mest Best in Cities, Bled pa je dosegel drugo mesto v kategoriji Best in Europe. Komen, Rogaška Slatina, Idrija, Koper in Podčetrtek pa so se zaradi svojih prizadevanj na področju odgovornega turizma uvrstili med 25 finalistov najboljših v Evropi. Priznanja v okviru Sustainable Top 100 Destinations na podlagi ocen mednarodne žirije podeljuje neprofitna organizacija za promocijo in spodbujanje trajnostnega turizma Green Destinations, ki je med drugim leta 2016 Slovenijo razglasila za prvo Zeleno državo na svetu, lani pa za eno od šestih najboljših trajnostnih destinacij na svetu in najboljšo v Evropi. V okviru ITB Berlin  so bili danes podeljeni tudi certifikati Travelife; med njihovi prejemniki je bila tudi slovenska turistična agencija Atlas Express.

»Ponosni smo, da je mednarodna strokovna javnost ponovno nagradila prizadevanja slovenskih zelenih destinacij, da postane Slovenija ena najbolj trajnostnih držav na svetu. Slovenska turistična organizacija je oblikovala Zeleno shemo slovenskega turizma z namenom združitve različnih prizadevanj na ravneh od posamičnih ponudnikov do mest, občin in regij v smeri razvoja trajnostnega turizma, kar  prinaša avtentično ponudbo s spoštovanjem do naravnega in družbenega okolja. Toda Zelena shema je mnogo več kot edinstvena in razlikovalna ponudba za zahtevnega gosta, ki vedno bolj išče stik z naravo in samim seboj. Postala je konkretno orodje tako za izboljšanje kakovosti življenja lokalnih prebivalcev kot turistov, za ohranjanje okolja in povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Vanjo se poleg destinacij vključujejo tudi ponudniki storitev, parki in turistične agencije, tako da danes šteje skupno že 64 nosilcev znaka Slovenia Green, v kratkem pa ga bo prejelo še 11 novih destinacij. Iskrene čestitke vsem današnjim nagrajencem, tudi zaradi vas Slovenija ostaja in postaja vedno bolj zelena država butičnih doživetij,« je izpostavila mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije (STO). 

»Osnovni vzgib za organizacijo Borze lokalnih živil je bila želja organizatorjev spodbuditi lokalno samooskrbo z živili. Kratke nabavne verige imajo pozitivne učinke na več vidikov trajnostnega razvoja mesta in širše regije tako na področju gospodarstva, vpliva na okolje kot družbenih odnosov, usmeritve, ki ji Mestna občina Ljubljana sledi že več kot desetletje. Tudi pri Turizmu Ljubljana komponente okolju in družbi prijaznega vpletamo v naše izdelke, storitve in projekte, saj se zavedamo vse večje prepoznavnosti koncepta trajnostnega razvoja turizma in povpraševanja turistov po trajnostnih izdelkih. Lokalno pridelane sestavine predstavljajo trend v sodobni kulinariki, ki postaja vedno bolj pomemben element turistične ponudbe v Ljubljani, zato nameravamo še naprej izvajati Borzo lokalnih živil in spodbujati, da se nam pridruži čim več ponudnikov in odjemalcev,« je dejala mag. Petra Stušek, direktorica Turizma Ljubljana.

»Na to, kar smo na področju varovanja okolja, predvsem pa ozaveščanja domačinov in obiskovalcev Bleda tudi s pomočjo Zelene sheme slovenskega turizma postorili v zadnjem času, smo lahko izjemno ponosni. Dokazali smo, da se z majhnimi koraki da storiti veliko, da pa je v prvem planu vedno in najprej sodelovanje z domačini. Lokalno prebivalstvo mora prepoznati dobre projekte, vrednost okolja, v katerem živi, da lahko skupaj snujemo nove in nove ukrepe na področju trajnostnega razvoja turizma. Kakšno kakovostno pot v razvoju pa je destinacija prehodila v zadnjih 40 letih, dokazuje zgodba:  pred 40 leti ni bilo nič čudnega, če je kakšen obiskovalec opral avto na jezerski obali z jezersko vodo. Danes ob jezeru skorajda ni več parkirišč, ko bo Republika Slovenija zgradila še južno razbremenilno cesto, pa bomo jezersko skledo lahko spremenili v območje miru in pravega pašnika za duha in telo,« je dejal Tomaž Rogelj, direktor Turizma Bled.

Tomaž Rogelj, direktor Turizma Bled, in Petra Stušek, direktorica Turizma Ljubljana, z nagradama.

Nacionalni program za spodbujanje uvajanja trajnostnih poslovnih modelov v turizmu in certifikacijska shema Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) temelji na več kot sto globalnih merilih, ki sta jih je razvila UNWTO in Evropska komisija, in standardih Green Destinations. Deluje prek celovitega sistema močnih razvojnih prizadevanj vseh pomembnih deležnikov v turizmu na več ravneh, vsa svoja prizadevanja in dosežke trajnostnega delovanja pa komunicira s svojo blagovno znamko Slovenia Green. Z ZSST upravlja STO, ki je prve znake Slovenia Green, ki zagotavljajo zadovoljevanje vsem kriterijem, podelila leta 2015; zdaj ga ima 37 destinacij, 22 ponudnikov namestitev, 3 naravni parki in 2 turistični agenciji.

Neprofitna organizacija trajnostnega  turizma Green Destinations je danes na podlagi ocene mednarodne žirije nekaterim destinacijam z znakom Slovenia Green na eni najpomembnejših svetovnih turističnih borz ITB Berlin podelila laskava priznanja najboljših na področju trajnostnih praks v okviru priznanj Sustainable Top 100 Destinations. Izbor poteka v sodelovanju z ITB Berlin in drugimi mednarodnimi organizacijami v želji izpostaviti uspešne in inovativne dobre prakse na področju trajnostnega upravljanja destinacij. Tako je letos  Ljubljana zmagovalka v kategoriji mest Best in Cities z najboljšo trajnostno prakso Borzo lokalnih živil, Bled je dosegel drugo mesto v kategoriji Best in Europe. Žirija pa je Komen, Rogaško Slatino, Idrijo, Koper in Podčetrtek zaradi njihovih prizadevanj na področju odgovornega turizma uvrstila med 25 finalistov najboljših v Evropi.

Slovenija in posamezne destinacije so zadnja leta za svoje v trajnost usmerjeno delovanje prejele različne nagrade. Ljubljana se je na seznam Sustainable Top 100 Destinations uvrstila že petič, Bled pa drugič. Ljubljana je bila tudi nosilka naziva Zelena prestolnica Evrope 2016, leta 2017 pa je na turistični borzi WTM London prejela nagrado WTM Responsible Tourism v kategoriji Najboljša komunikacija na področju odgovornega turizma. Vse destinacije, nosilke znaka Slovenia Green Destination, so se uvrstile na seznam  Sustainable Top 100 Destinations v letih 2016–2018. Leta 2016 je organizacija trajnostnega  turizma Green Destinations Sloveniji podelila naziv prva Zelena država na svetu, saj je bila prva država na svetu, ki jo je ocenila celostno. Prav tako je Slovenija lani na ITB Berlin dobila naziv Best of the Planet – Best of Europe, saj je bila razglašena za eno od šestih najboljših trajnostnih destinacij na svetu in najboljšo v Evropi. Še vedno pa odmeva prestižna nagrada National Geographic World Legacy Destination Leadership, ki jo je STO, prav tako na ITB Berlin, prejela leta 2017 za trajnostno vodenje Slovenije kot turistične destinacije, sodelovanje z različnimi deležniki na različnih nivojih in uvedbe ZSST. Evropska destinacija odličnosti v okviru projekta, ki združuje kraje in območja, ki razvijajo okoljsko, kulturno in družbeno odgovoren turizem in predstavlja največjo evropsko platformo za promocijo trajnostnega in odgovornega turizma, je leta 2017 postal Koper, leta 2011 pa Idrija.

Na pobudo Slovenije že potekajo prizadevanja za razširitev dobrih praks iz ZSST na druge dele sveta. Tako je direktorica STO mag. Maja Pak lani septembra  na konferenci Global Leaders Network, ki je potekala na Nizozemskem v okviru Global Green Destinations Days, novembra pa na 96. generalni skupščini Evropske potovalne komisije ETC v Belgiji strokovni javnosti predstavila Zeleno shemo kot globalno zgodbo o uspehu in prikazala možnosti za njeno implementacijo in distribucijo v druge države sveta.

Več informacij o nagradah Sustainable Global Top 100 Destinations vam je na voljo tukaj

V okviru ITB Berlin so bili danes podeljeni tudi certifikati Travelife. Prejela ga je tudi slovenska turistična  agencija Atlas Express kot priznanje za izpolnjevanje standardov na področju trajnostnega in družbeno odgovornega delovanja.

Agencija Atlas Express je prejela certifikat Travelife. 

Foto: Nino Verdnik

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji